• 0 282 226 61 93
  • info@tbngltd.com

Mehmet Ayhan Demirsu

Mehmet Ayhan Demirsu

Kurucu

15 Haziran 1931'de Kars'ta doğdu, babasının subaylık görevi nedeniyle Türkiye'nin çeşitli şehir ve kasabalarında büyüdü.

Samsun, İzmir ve İstanbul’da ilk, orta ve lise öğrenimini tamamladıktan sonra 1954 yılında İstanbul Üniversitesi Jeoloji-Coğrafya bölümünden mezun oldu. New York'taki Türk Eğitim Ataşeliğinden burs kazanarak New York Queens College'da İngilizce eğitimi adlı. 1957'de Austin'deki Texas Üniversitesi'nden Yeraltı Jeoloji Mühendisliği ve Jeofizik Mühendisliği alanında yüksek lisans derecesi aldı.

Texas'ta bulunan Robert H. Ray Co.'da bölgesel jeolog olarak çalıştı. Daha sonra Index Geophysical Surveys Corporation ve Statex Petroleum, Inc.'de çalıştı ve kendi araştırma şirketi olan Demirsu & Associates, Inc.'i kurdu.

Babasının vasiyeti memleketine faydalı bir insan olması ve özellikle istihdam yaratmasıydı. Bu vasiyeti yerine getirmek için Türkiye’ye dönüp doğalgaz üretiminin her alanında faaliyet göstermek üzere 31 Ocak 1983 tarihinde Ankara’da Trakya Havzası Doğalgaz Şirketini (TBNG) kurdu.

TBNG, kurucusunun hayal ettiği gibi halen en büyük özel doğalgaz üreticisi olarak faaliyetlerine devam etmektedir. Galatasaray tutkunu olan Mehmet Ayhan Demirsu, 20 Ağustos 2011’de vefatından sonra İstanbul’da defnedilmiştir.